Skip to content

153-55 49th St(Unit C0102)Union City, NJ 07087

Built 1929

Last Sale Price
$823,529
Last Sale Date
Nov 16, 2010

Property Information

Block282
Lot19
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1BR/HUD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage705
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
57%
Improvement Value:$49,000
43%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,975+65.4%
2024$1,799+4.1%
2023$1,728+0.0%
2022$1,728
Property History

Property Sale

Sale
$823,529
DeedBook 8764, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1929