Skip to content

144 49th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block286
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,600
51%
Improvement Value:$274,900
49%
Total Assessment$566,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,851-12.3%
2024$10,093+4.3%
2023$9,675+1.2%
2022$9,562+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900