Skip to content

524 6th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Feb 12, 2015

Property Information

Block28
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2CB-2U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,058
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
44%
Improvement Value:$352,100
56%
Total Assessment$628,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,378-10.3%
2024$12,685+4.1%
2023$12,185+1.2%
2022$12,047+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$401,000

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 9023, Page 718Recorded2/23/2015

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 7141, Page 230Recorded9/29/2003

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5568, Page 151

Property Sale

Sale
$30,600
DeedBook 5412, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1893