Skip to content

614 Kennedy BlvdUnion City, NJ 07087

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block31
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-6U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage4,080
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
26%
Improvement Value:$1,026,000
74%
Total Assessment$1,386,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,285+79.3%
2024$12,987+4.3%
2023$12,450+1.2%
2022$12,304+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft4,080DeedBook 9606, Page 629Recorded10/14/2021

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft4,080DeedBook 9170, Page 971Recorded1/10/2017

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5807, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1910