Skip to content

709-11 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block32.01
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-2C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage6,416
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,000
46%
Improvement Value:$619,000
54%
Total Assessment$1,139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,879+17.5%
2024$16,914+4.1%
2023$16,247-11.0%
2022$18,253+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft6,416DeedBook 9654, Page 573Recorded4/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 1930