Skip to content

417 9th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2008

Property Information

Block39.01
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
51%
Improvement Value:$264,700
49%
Total Assessment$541,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,466-18.5%
2024$10,389+4.3%
2023$9,960+1.2%
2022$9,843+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5920, Page 183

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5701, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1898