Skip to content

816-818 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$502,500
Last Sale Date
Dec 31, 2003

Property Information

Block39.01
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5B-20U-NH
Dwellings20
Zoning---
Sq Footage15,120
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,430,000
74%
Improvement Value:$506,700
26%
Total Assessment$1,936,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,544-4.1%
2024$32,897+4.3%
2023$31,536+1.1%
2022$31,187+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$502,500

From:

To:

Sq Ft15,120DeedBook 7229, Page 196Recorded3/2/2004

Property Built

Built

Year Built: 1910