Skip to content

800 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1908
Commercial

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block39.01
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-4C-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
25%
Improvement Value:$1,170,500
75%
Total Assessment$1,560,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,261+22.8%
2024$23,833+4.1%
2023$22,894+1.2%
2022$22,633+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

DeedBook 9791, Page 732Recorded12/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 1908