Skip to content

410 8th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Jan 23, 2004

Property Information

Block39.01
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,124
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
51%
Improvement Value:$176,200
49%
Total Assessment$362,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,662+5.5%
2024$5,365+4.3%
2023$5,143+1.2%
2022$5,083+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$98,000

From:

To:

Sq Ft1,124DeedBook 7245, Page 80Recorded3/13/2004

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5710, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1898