Skip to content

415 10th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2004

Property Information

Block39.02
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-4U-H-UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,194
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
45%
Improvement Value:$369,200
55%
Total Assessment$676,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,237-6.4%
2024$13,070+4.1%
2023$12,555+1.2%
2022$12,412+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 6009, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1898