Skip to content

906 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block39.02
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,353
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
45%
Improvement Value:$323,100
55%
Total Assessment$590,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,644-5.3%
2024$9,128+4.3%
2023$8,750+1.2%
2022$8,648+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft2,353DeedBook 9830, Page 176NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/25/2024

Property Sale

Sale
$147,800

From:

To:

Sq Ft1,849DeedBook 7040, Page 343Recorded4/11/2003

Property Built

Built

Year Built: 1898