Skip to content

900 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1898
Apartment

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Apr 27, 2015

Property Information

Block39.02
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-11U-H-UG
Dwellings11
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$715,000
41%
Improvement Value:$1,013,300
59%
Total Assessment$1,728,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,036+26.6%
2024$22,931+4.3%
2023$21,982+1.2%
2022$21,726+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 9036, Page 698Recorded5/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1898