Skip to content

907 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 27, 1993

Property Information

Block39.02
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-CGX/2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,400
61%
Improvement Value:$141,300
39%
Total Assessment$359,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,280-45.5%
2024$11,532+4.1%
2023$11,078+1.2%
2022$10,952+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4602, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1920