Skip to content

913 New York Ave(Unit C0201)Union City, NJ 07087

Built 2018

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block39.02
Lot7
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description3BR/2.5BA/P?
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$117,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,649+10.0%
2024$1,499+0.5%
2023$1,492+0.0%
2022$1,492
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018