Skip to content

807 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1903
Commercial

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 1, 1994

Property Information

Block40.01
Lot20.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,000
62%
Improvement Value:$169,500
38%
Total Assessment$441,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,704-42.9%
2024$13,500+4.1%
2023$12,968+1.2%
2022$12,821+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4700, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1903