Skip to content

522 8th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block40.01
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,700
51%
Improvement Value:$255,500
49%
Total Assessment$521,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,150-15.5%
2024$9,647+4.3%
2023$9,248+1.2%
2022$9,140+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1893