Skip to content

523 10th StUnion City, NJ 07087

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 2, 2020

Property Information

Block40.02
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-1U-H-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
74%
Improvement Value:$99,400
26%
Total Assessment$386,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,753-32.4%
2024$9,994+4.1%
2023$9,601+1.2%
2022$9,491+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9575, Page 233Recorded6/18/2021

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

DeedBook 7901, Page 122Recorded5/24/2006

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5335, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1920