Skip to content

902 West StUnion City, NJ 07087

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 22, 2013

Property Information

Block40.02
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
38%
Improvement Value:$795,000
62%
Total Assessment$1,275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,562+39.0%
2024$16,957+4.3%
2023$16,255+1.2%
2022$16,066+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

DeedBook 8931, Page 268NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/11/2013

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 6043, Page 128Recorded9/10/2002

Property Built

Built

Year Built: 1900