Skip to content

516 9th StUnion City, NJ 07087

Built 1907

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 19, 2024

Property Information

Block40.02
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,600
41%
Improvement Value:$363,900
59%
Total Assessment$618,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,014-0.4%
2024$13,070+4.1%
2023$12,555+1.2%
2022$12,412+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 9811, Page 456Recorded3/26/2024

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 7564, Page 122NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/25/2005

Property Built

Built

Year Built: 1907