Skip to content

814 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Nov 28, 2003

Property Information

Block41.01
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,800
43%
Improvement Value:$146,800
57%
Total Assessment$257,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,661-15.6%
2024$5,520+4.1%
2023$5,302+1.2%
2022$5,242+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 7280, Page 92NU CodeTitle correction (4)Recorded5/10/2004

Property Built

Built

Year Built: 1893