Skip to content

551 9th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block41.01
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,300
50%
Improvement Value:$233,800
50%
Total Assessment$471,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,368+12.1%
2024$6,575+4.3%
2023$6,303+1.2%
2022$6,229+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 9569, Page 770Recorded6/3/2021

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 7102, Page 159Recorded1/27/2004

Property Built

Built

Year Built: 1893