Skip to content

807 West St RearUnion City, NJ 07087

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 2, 2014

Property Information

Block41.01
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
74%
Improvement Value:$40,400
26%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,656-18.7%
2024$3,267+4.1%
2023$3,139+1.2%
2022$3,103+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$625,000

From:

To:

DeedBook 8971, Page 307Recorded5/7/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 8951, Page 759NU CodeSheriff sale (12)Recorded1/6/2014

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 4423, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1960