Skip to content

809-13 West StUnion City, NJ 07087

Built 1952
Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 2, 2014

Property Information

Block41.01
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-2C-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
21%
Improvement Value:$1,820,000
79%
Total Assessment$2,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,737+39.6%
2024$35,634+4.1%
2023$34,229+1.2%
2022$33,840+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

DeedBook 8971, Page 307Recorded5/7/2014

Property Sale

SaleMulti
$110,000

From:

To:

DeedBook 8951, Page 759Recorded1/6/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 4423, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1952