Skip to content

622 8th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Jan 22, 1998

Property Information

Block41.01
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,542
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
49%
Improvement Value:$317,700
51%
Total Assessment$625,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,308+13.1%
2024$9,994+4.1%
2023$9,601+1.2%
2022$9,491+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5239, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1893