Skip to content

902 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Dec 28, 2012

Property Information

Block41.02
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
56%
Improvement Value:$255,300
44%
Total Assessment$580,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,127-11.9%
2024$11,501+4.1%
2023$11,048+1.2%
2022$10,922+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

DeedBook 8889, Page 831Recorded1/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1925