Skip to content

913 West StUnion City, NJ 07087

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$341,000
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block41.02
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-WHR-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,800
77%
Improvement Value:$96,200
23%
Total Assessment$418,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,457-41.2%
2024$12,685+4.1%
2023$12,185+1.2%
2022$12,047+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$341,000

From:

To:

DeedBook 9529, Page 115NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded1/6/2021

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 4597, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1925