Skip to content

609-13 10th StUnion City, NJ 07087

Built 1999
Commercial

Last Sale Price
$2,450,000
Last Sale Date
Oct 16, 2017

Property Information

Block41.02
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-WHSE-OFF
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,500
5%
Improvement Value:$6,676,300
95%
Total Assessment$7,009,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$115,454-3.1%
2024$119,164+4.1%
2023$114,468+1.2%
2022$113,166+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,450,000

From:

To:

DeedBook 9257, Page 779NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 5079, Page 287