Skip to content

727 10th StUnion City, NJ 07087

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 21, 2003

Property Information

Block42
Lot41.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-C-H-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
27%
Improvement Value:$609,500
73%
Total Assessment$839,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,403-29.5%
2024$20,435+4.1%
2023$19,629+1.2%
2022$19,406+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5971, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1920