Skip to content

708 10th StUnion City, NJ 07087

Built 1964

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 10, 2006

Property Information

Block45
Lot8.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-2AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,300
38%
Improvement Value:$427,500
62%
Total Assessment$685,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,780-23.5%
2024$14,100+4.3%
2023$13,517+1.2%
2022$13,359+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,548DeedBook 8094, Page 33Recorded1/12/2007

Property Built

Built

Year Built: 1964