Skip to content

1014 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1998
Other Exempt

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Mar 5, 2007

Property Information

Block46
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-2U-H-G
Dwellings2
ZoningR
Sq Footage3,078
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
36%
Improvement Value:$554,400
64%
Total Assessment$861,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2009$11,491+6.5%
2008$10,791+2.4%
2007$10,535+2.8%
2006$10,251+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft3,078DeedBook 8164, Page 119Recorded3/26/2007

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft3,078DeedBook 7480, Page 287Recorded2/25/2005

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5309, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 5129, Page 165