Skip to content

901 Palisade Ave(Block 49 Lot 1)Union City, NJ 07087

Built 1908
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block49
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON ELEMENTS
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,652
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$13,118-2.8%
2019$13,497+0.2%
2018$13,470+1.8%
2017$13,237+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft3,652DeedBook 9220, Page 881Recorded7/20/2017

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5161, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1908