Skip to content

322 10th StUnion City, NJ 07087

Built 1966

Last Sale Price
$67,500
Last Sale Date
Dec 6, 2016

Property Information

Block50
Lot21.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H-AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,536
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,300
36%
Improvement Value:$367,700
64%
Total Assessment$576,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,041-23.8%
2024$11,859+4.3%
2023$11,368+1.2%
2022$11,236+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$67,500

From:

To:

Sq Ft2,536DeedBook 9179, Page 618NU CodeUndivided interest (8)Recorded2/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4882, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1966