Skip to content

717 12th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
May 7, 1992

Property Information

Block55
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,378
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
52%
Improvement Value:$283,900
48%
Total Assessment$591,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,691-12.9%
2024$12,278+8.1%
2023$11,361+1.2%
2022$11,229+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 4492, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1893