Skip to content

713 12th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 1, 2017

Property Information

Block55
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
44%
Improvement Value:$391,500
56%
Total Assessment$699,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,935-5.5%
2024$11,569+4.3%
2023$11,091+1.2%
2022$10,961+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 8335, Page 21Recorded9/25/2007

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 7095, Page 144Recorded7/25/2003

Property Built

Built

Year Built: 1893