Skip to content

611 13th StUnion City, NJ 07087

Built 1892

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2021

Property Information

Block59
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,300
53%
Improvement Value:$303,800
47%
Total Assessment$642,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,039+15.6%
2024$8,683+4.3%
2023$8,323+1.2%
2022$8,226+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 7293, Page 267Recorded6/2/2004

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5243, Page 301

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5228, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1892