Skip to content

1203 Morris StUnion City, NJ 07087

Built 1897

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 11, 2019

Property Information

Block59
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,900
55%
Improvement Value:$231,600
45%
Total Assessment$514,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,027-18.0%
2024$9,788+4.3%
2023$9,383+1.2%
2022$9,274+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 9380, Page 786Recorded2/14/2019

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 8696, Page 383NU CodeSheriff sale (12)Recorded10/29/2009

Property Sale

Sale
$394,100

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 7773, Page 119Recorded1/6/2006

Property Sale

Sale
$204,000

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 6074, Page 160Recorded10/30/2002

Property Built

Built

Year Built: 1897