Skip to content

1204 Central Ave(Unit C0302)Union City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$76,500
Last Sale Date
May 8, 2007

Property Information

Block59
Lot3
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionSTUDIO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage338
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
46%
Improvement Value:$79,300
54%
Total Assessment$147,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,595+68.8%
2024$1,538+4.1%
2023$1,477+0.0%
2022$1,477
Property History

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 8219, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1910