Skip to content

614 12th StUnion City, NJ 07087

Vacant Land

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block59
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,364
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,675-20.8%
2024$5,904-10.5%
2023$6,595+1.2%
2022$6,520+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

Sq Ft2,364DeedBook 9530, Page 478Recorded1/13/2021

Property Sale

Sale
$3,721,515
DeedBook 8856, Page 113

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 8641, Page 7

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft2,364DeedBook 7905, Page 84NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/31/2006

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4989, Page 312