Skip to content

616 12th StUnion City, NJ 07087

Built 1912
Vacant Land

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block59
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,364
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,376-15.8%
2024$7,573-10.1%
2023$8,419+1.2%
2022$8,323+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$3,721,515
DeedBook 8856, Page 113

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,524DeedBook 8640, Page 996Recorded12/19/2008

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,524DeedBook 8633, Page 945NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/17/2008

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft2,524DeedBook 7339, Page 188Recorded8/2/2004

Property Built

Built

Year Built: 1912