Skip to content

1207 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1892

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 4, 2012

Property Information

Block60.01
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-3U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,300
33%
Improvement Value:$511,300
67%
Total Assessment$762,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,931-3.7%
2024$12,386+4.3%
2023$11,873+1.2%
2022$11,735+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 8843, Page 358Recorded4/12/2012

Property Sale

Sale
$399,500

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 7402, Page 211Recorded11/22/2004

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 7096, Page 62Recorded7/28/2003

Property Built

Built

Year Built: 1892