Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1225 Bergenline AveUnion City, NJ 07087
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2022
Property Information
Block60.02
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3B-6U-H-4AG
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$390,000
42%
Improvement Value:$538,500
58%
Total Assessment$928,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $15,599 | -11.8% |
| 2024 | $17,682 | +4.1% |
| 2023 | $16,986 | +1.2% |
| 2022 | $16,792 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.