Skip to content

410 12th StUnion City, NJ 07087

Built 1965

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block61.01
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,340
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
39%
Improvement Value:$486,500
61%
Total Assessment$794,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,445-10.3%
2024$13,877+4.3%
2023$13,303+1.2%
2022$13,148+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft3,340DeedBook 9048, Page 192Recorded7/1/2015

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft3,340DeedBook 8862, Page 19Recorded7/26/2012

Property Built

Built

Year Built: 1965