Skip to content

416 12th StUnion City, NJ 07087

Built 1912

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 11, 2011

Property Information

Block61.01
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
36%
Improvement Value:$491,700
64%
Total Assessment$768,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,027+7.6%
2024$11,176+4.3%
2023$10,714+1.2%
2022$10,589+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 8805, Page 843Recorded8/11/2011

Property Built

Built

Year Built: 1912