Skip to content

1216 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1897

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 14, 2025

Property Information

Block61.02
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-4U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,601
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,500
41%
Improvement Value:$407,400
59%
Total Assessment$685,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,406+8.2%
2024$11,471+4.1%
2023$11,018+1.2%
2022$10,893+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897