Skip to content

1211 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 2022
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block61.02
Lot2

Zoning---
Sq Footage16,818
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,218,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,218,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,509-10.5%
2024$25,147+4.1%
2023$24,156+1.2%
2022$23,882+2.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

Sq Ft16,818DeedBook 9313, Page 916NU CodeZoning change (24)Recorded6/13/2018