Skip to content

1212 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1897

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jan 17, 2018

Property Information

Block61.02
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-1CBG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,200
39%
Improvement Value:$352,800
61%
Total Assessment$575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,402-2.8%
2024$10,702+4.1%
2023$10,280+1.2%
2022$10,163+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,876DeedBook 9276, Page 936NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1897