Skip to content

1301 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 2020
Other Exempt

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Oct 12, 2017

Property Information

Block63
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
DescriptionCOMMON ELEMENT
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,484+125.7%
2024$7,304+4.1%
2023$7,016+1.2%
2022$6,936-48.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

DeedBook 9248, Page 654NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/24/2017