Skip to content

322 13th StUnion City, NJ 07087

Built 1966

Last Sale Price
$164,850
Last Sale Date
Jan 20, 2011

Property Information

Block63
Lot11.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H-AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,534
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,400
38%
Improvement Value:$337,000
62%
Total Assessment$542,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,854-14.6%
2024$11,532+4.1%
2023$11,078+1.2%
2022$10,952+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$164,850

From:

To:

Sq Ft2,534DeedBook 8785, Page 842NU CodeSheriff sale (12)Recorded4/6/2011

Property Sale

Sale
$462,000

From:

To:

Sq Ft2,534DeedBook 8122, Page 306Recorded2/6/2007

Property Built

Built

Year Built: 1966