Skip to content

1414 Kennedy BlvdUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block69.01
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
56%
Improvement Value:$194,200
44%
Total Assessment$437,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,854-27.0%
2024$10,763+4.1%
2023$10,339+1.2%
2022$10,221-19.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 9726, Page 590Recorded2/10/2023

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 9573, Page 894NU CodeUndivided interest (8)Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 8553, Page 25NU CodeFamily (1)Recorded6/27/2008

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 7461, Page 109Recorded2/5/2005

Property Built

Built

Year Built: 1930