Skip to content

819 15th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block69
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
53%
Improvement Value:$264,000
47%
Total Assessment$561,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,147-18.3%
2024$12,424+4.1%
2023$11,934+1.2%
2022$11,798+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1908